Philips strona firmowa

Ciąża, szczęśliwy poród i późniejsze wychowanie dziecka to najszczęśliwsze okresy życia każdej kobiety. Przyszłe matki z niecierpliwością oczekują dnia, w którym usłyszą bicie serca płodu. Stanowi więc dla nich znak, że rozwój dziecka idzie w całym kierunku oraz także w wyraźny sposób uświadamia je, iż noszą pod sercem naszego przyszłego, ukochanego potomka. Drogie przyszłe mamy, nie stresujcie się, jeśli podczas pierwszego USG lekarz nie usłyszał bicia serca waszego dziecka. We wczesnych fazach rozwoju płodu zmiany są znacznie szybko, praktycznie z dnia na dobę, i pierwsze bicie serduszka jest realne do zrozumienia obecnie w 21 dniu ciąży.

Na początku serce dziecka nie przypomina znanego nam narządu. We wczesnych fazach rozwoju płodu jest to bowiem tylko swego rodzaju rurka, która pompuje krew. Natomiast około 14 tygodnia ciąży serduszko dziecka będzie na tyle duże (całe 6 mm), że będzie ważna je sprawdzić w poszukiwaniach USG. Niestety, jeszcze będzie przecież za malutkie, by uznać jego właściwy rozwój. Aby dobrze ocenić rozwój dziecięcego serca, niezbędne będzie poczekanie do jakiś 20 tygodnia ciąży, kiedy serduszko nienarodzonego dziecka osiągnie wielkość 20 mm.

Jeżeli chodzi o usłyszenie bicia serca, będzie ono dodatkowe już około 11 tygodnia ciąży, a tylko za pomocą specjalnej aparatury, która stanowi w bycie przetworzyć przepływ krwi na dźwięk. I właściwe bicie serca, przy wykorzystaniu stetoskopu, jest możliwe tylko po przekroczeniu 18 tygodnia ciąży. Warto zaczekać na ten termin – pierwszego bicia serca naszego przyszłego dziecka nie zapomnisz już nie.

Przez cały okres ciąży krew płodowa nie dopływała do płuc maleństwa. Istniał zatem to znak dla toczącego się organizmu dziecka, że nadal nie godzina na swobodne oddychanie, należy za to skupić się na prawdziwym rozwoju organów. Tak to, serce dziecka będzie w sumy rozwinięte dopiero w momencie porodu. Z tego składnika wsłuchiwanie się w bicie serca płodu będzie dopuszczalne w dowolnej chwili. Wystarczy tylko delikatnie przyłożyć ucho do piersi dziecka.